czwartek, 29 grudnia 2011

Mój Praprapradziadek macierzysty - Wojciech Lewoc


Nikt, kto sam tego nie doświadczył, nie wie jakie to uczucie, gdy odnajdujesz dokument  wspominający twoich przodków. Pomimo, że sam akt dotyczy śmierci mego 3 x Pradziadka ze strony Mamy, to rozpiera mnie radość iż odkryłem kolejny trop w przeszłość.
Dziś w Jaminach opodal Jaziewa nadal mieszkają Lewoce, prawdopodobnie na tym samym siedlisku od blisko 200 lat, potomkowie tych samych Lewoców co i moi. Ani oni, ani ja nigdy się nie widzieliśmy, i nigdy nie poznaliśmy. Ciekawe czy pielęgnują historie rodzinne i jak daleko sięgają pamięcią?
Na odpowiedź na to pytanie trzeba będzie jeszcze poczekać.
Zawsze się zastanawiałem nad pytaniem natury społecznej, czy cztery pokolenia jakie mnie dzielą od przodka noszącego nazwisko Lewoc, dają mi prawo określenia rodzina? Moja Mama z pewnością jeszcze mogła powołać się na jakiegoś pradziadka ciotecznego.
Dawniej określenie rodzina miało szersze kręgi i było podtrzymywane tradycją np zapraszania bardzo odległych pokoleń na stypy. Dziś określenie rodziny maleje, ograniczając się często do dzieci i rodziców.
W ten sposób, w pamięci mojej Mamy pozostała wiedza, że niektóre nazwiska były spokrewnione z rodziną Noruków, bo się ich zawsze w Jaziewie zapraszało.

Rozwiały się też moje wątpliwości co do poprawności nazwiska żony Wojciecha Lewoca. Moje zapiski krążyły wokół nazwiska Kunda, Kundziewicz. Nazwiska, zwłaszcza wiejskie ewoluowały przez wieki.
Obie formy jak się okazuje, są poprawne i występują w okolicy na terenie parafii Jaminy. Dziś już wiem, że Franciszka Kunda przeżyła swego męża. Czy wyszła ponownie za mąż, jak to często bywało?
Historia rodzinna się powtórzyła , o ile można tak powiedzieć w stosunku do wydarzeń z wcześniejszej przeszłości. Moja Praprababka - Konstancja Noruk z domu Lewoc [1841-1920] urodziła się zaledwie 4 lata wcześniej, przed śmiercią ojca, czyli właściwie nie poznała swego ojca. Co będzie dalej i co jeszcze znajdę, czas pokaże.

 Wojciech Lewoc ok 1802-1845

Akt zgonu nr 39/1845. Źródło: Jamiński Zespół Indeksacyjny- Arch. parafii Jaminy



Stara Kapliczka obok posesji Lewoców w Jaminach
Niektóre z najstarszych tego typu kapliczek zrembowych, swoją historią powstania sięgają nawet pierwszej połowy XIX wieku, lat 1830-1863. Ta jest jedną z nielicznych dawno nie odnawianych, więc może swoją konstrukcją pamiętać jeszcze tamte czasy i tamtych Lewoców.

niedziela, 25 grudnia 2011

A słowo stało się ciałem


Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia. 
Chciałbym wam dziś przedstawić nowe miejsce, w którym wespół z coraz większym gronem znajomych próbujemy zamienić niegdyś zapisane słowa w konkretne działania. Ocalić od zapomnienia odeszłe pokolenia, sprawić by jeszcze raz, zapisane słowa przybrały ciało konkretnych osób, skrywane za datami i literami nazwiska. Osób, które kiedyś pośród tych samych dróg, rzek i lasów zamieszkiwały te ziemie  W ten sposób urzeczywistniamy znaną sentencję "... słowo stało się ciałem"
Stworzyliśmy Jamiński Zespół Indeksacyjny mający na celu odczytanie, przepisanie i zindeksowanie w dostępnej formie najstarszych zasobów metrykalnych parafii Jaminy. Skrótowa nazwa JZI (easy)  sugerowałaby, że będzie łatwo;-) , czas jednak pokaże.
Niepisana umowa z księdzem proboszczem zobowiązuje nas do przekazania tak opracowanego materiału po jego ukończeniu na parafię Jaminy. Dlatego też, do czasu ukończenia i dalszych uzgodnień z księdzem proboszczem nie udostępniamy opracowanych materiałów. Sam projekt w zależności od możliwości czasowych jej członków, może trwać rok lub dłużej. Można jednak pomóc i przyspieszyć te działania włączając się za pośrednictwem internetu w nasze działania.
Skład zespołu rośnie i na dzień dzisiejszy tworzą w kolejności przystąpienia:
Zbigniew Mierzejewski 
Daniel Paczkowski
Aneta Cich
Krzysztof Zięcina
Ryszard Koronkiewicz 
  Jay Orbik
To miejsce czeka na Ciebie....!
Zapraszam do dzielenia się informacjami na naszej stronie na Facebooku: 

Jamiński Zespół Indeksacyjny - oficjalna strona


poniedziałek, 5 grudnia 2011

Z cmentarza w Kleczkowie

Dziś znowu zapraszam Was na jeden z cmentarzy. Tak jak już wielokrotnie pisałem, nasze badania genealogiczne możemy pogłębić, poprzez wizyty na cmentarzach. Tam, zanim udamy się do archiwów i urzędów, możemy potwierdzić opowieści rodzinne, ubrać je w daty, imiona, nazwiska. Daty końca i początku naszej podróży w historie rodzinne. 
Ciśnie mi się porównanie, że oprócz ksiąg archiwalnych, cmentarze są jak znaki W drodze do ..., wskazujące właściwy kierunek. Uzbrojeni w odpowiednie daty łatwiej odnajdziemy kolejne informacje z Księgi Zmarłych lub Zejść, jak to się niekiedy określało.
Dziś prezentuję zdjęcia nagrobków z cmentarza w Kleczkowie, małej lecz bardzo wiekowej parafii na północnym Mazowszu, skąd wywodzi się wielu moich przodków. Mimo, że sam kilkukrotnie tam byłem i robiłem zdjęcia, to obecne, w większości trafiły do mnie z Australii, od Pani Teresy, której dziadkowie Helena Korytkowska oraz Antoni Chrostowski, również wywodzą się z tych stron.
Jest ich ponad 800 szt, można je przewijać lub zatrzymywać za pomocą panelu umieszczonego poniżej zdjęć.
Zapraszam więc na dłuższy spacer po Kleczkowskim cmentarzu, wytrwałych i wytrawnych poszukiwaczy  ewentualnie do lektury posta "Z archiwów Kleczkowa i okolic" oraz wymiany informacji.

I jeszcze jedna uwaga dotycząc tak poprzedniego posta "Z cmentarza w Jaminach' jak i tego Kleczkowskiego. To związki i migracja wielu rodzin tych ziem z osadnictwem nad Biebrzą, okolicami Sztabina, Augustowa, Rajgrodu. W tą historię migracji wpisuje się nazwisko Łuba, ale także wiele innych występujących tu i tam.









sobota, 3 grudnia 2011

Z cmentarza w Jaminach

Witajcie
Zajęty projektem indeksacji metrykaliów z parafii Jaminy, dekanatu augustowskiego pozostawiłem bloga samopas. Chcąc nieco zrekompensować brak nowych wieści, w uzupełnieniu tego co wraz z grupą znajomych robimy, zamieszczam wybrane zdjęcia nagrobków z cmentarza w Jaminach.
(Zdjęcia zrobione telefonem więc może i jakość nie najlepsza)
Nazwiska tam występujące są coraz mi mniej obce. Pomijając ich związki i powiązania z moją rodziną, niebawem będzie można o nich coś więcej powiedzieć, niż tylko samo nazwisko i data śmierci.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do wymiany informacji na temat regionu i ludzi tam dawniej zamieszkujących.


Więcej do obejrzenia między innymi kliknij tutaj


Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!