poniedziałek, 26 marca 2012

Właściciele gruntów w miejscowości Repki wg wykazu z 1938 r.

Szukając przeszłości moich Mierzejewskich, których korzenie sięgały Mierzejewa-Repk z powiatu ostrołęckiego, gminy i parafii Troszyn, dziś zwanych po prostu Repkami, wertowałem dostępne mi dokumenty. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich napisano iż w 1827 roku, mieszkało tu 75-ciu mieszkańców i stało tu 15 domów. To niewiele, i zaledwie 100 lat później nie było ich znacząco więcej. Można by wręcz wysnuć wniosek, z dużym prawdopodobieństwem, że wszyscy tam mieszkający byliby mocno spokrewnieni, gdyby nie działania wojenne i niełatwe losy mieszkańców tych ziem przez, które przetoczył się niejeden front i zawierucha dziejowa.
Ponieważ miałem i mam nadal problem z dotarciem do akt metrykalnych, szukałem informacji poza metrykalnych.
Jakiś czas temu ktoś, anonimowo do mnie napisał:
 "moja rodzina mieszka w repkach, panieńskie nazwisko mojej mamy to "mierzejewska", teraz obecnie rodzin o nazwsiku mierzejewscy jest cztery w repkach, ale w przyszłości będzie co najwyżej jedna....niestety"

Odpisałem, lecz moje słowa pozostały bez odpowiedzi. Sprawa nie dawała mi spokoju, dlatego odnalazłem stosowny dokument, który tutaj w skrócie prezentuję. Dotyczy wykazu właścicieli gruntów wsi REPKI, sygnowany datą 7 marca 1938 r., a obejmujący nawet do dwóch pokoleń wstecz. Pochodzi z zasobów Powiatowego Urzędu Ziemskiego Ostrołęckiego, przechowywanych dzisiaj w Archiwum Państwowym w Pułtusku. 
Przy założeniu, że średnio, jedno pokolenie to ok. 40 lat, dostarcza nam ten dokument informacji o urodzonych nawet z połowy XIX wieku. Trzeba jednak pamiętać, że właściciel, tak kiedyś jak i dziś, nie oznaczał od razu stałego mieszkańca danej osady. Znaczyło to, jedynie tyle, że był właścicielem lub współwłaścicielem gruntów. Podobnie rzecz się ma z pozostałymi mieszkańcami Repk, których tutaj się nie wymienia. Znaczy to, jedynie tyle, że w obrębie danej miejscowości, nie posiadali własnych gruntów nabytych lub odziedziczonych i np. najmowali się do prac w zamian za dach nad głową i wyżywienie, tzw komornicy lub służący.
Warto też zwrócić uwagę, podobnie jak zapisujący, na wymienione pokrewieństwa, gdyż pomóc to może, w identyfikacji rodzin i rodów. Jak widać, potwierdza się i tutaj wersja, że miejscowość ta była zdominowana od wieków, przez kilka popularnych rodów w okolicy, np. Mierzejewskich i Choromańskich, którzy po dziś dzień zamieszkują tą miejscowość. 
Znalazłem w nim 22 gospodarstwa, wówczas istniejące w obszarze wsi Repki, z wykazem właścicieli / posiadaczy gruntów, reprezentowanych na podstawie art. 20 cz. 3 i 5 ustawy z 31 lipca 1923 r.dla gospodarstw będących we współwłasności i współposiadaniu.[dot. scalania gruntów]
Ponieważ informacje typu, wielkość obszaru i ich rodzaj, są mniej istotne z punktu widzenia genealogii, zaprezentuję tutaj tylko fragment jednego ze zdjęć dla przykładu i orientacji, przepisując poniżej listę ich głównych bohaterów.

źródło: AP Pułtusk: Powiatowy Urząd Ziemski w Ostrołęce, strona 119,k4 v 
 .
WYKAZ WŁAŚCICIELI / WSPÓŁWŁAŚCICIELI GRUNTÓW, MIEJSCOWOŚCI REPKI
 1. Repki. Mierzejewski: Zygmunt, Alfred i Czesław, dzieci Bronisława
  Główny użytkownik: MIERZEJEWSKI ALFRED
 2. Repki. Siostrzeńcy Mierzejewskiego Adolfa: Mierzejewski Wincenty, Wacław i Zaorska Józefa.
  Główny użytkownik MIERZEJEWSKI WINCENTY
 3. Repki. ZALEWSKI ANTONI
 4. Repki. Mierzejewska Marianna i Bobiński Stefan.
  Główny użytkownik: MIERZEJEWSKA MARIANNA
 5. Repki. KRAJEWSKI WINCENTY
 6. Repki.  MIERZEJEWSKA WINCENTA córka Feliksa
 7. Repki. Kurpiewska Marianna, żona Franciszka i Chełstowski Józef.
  Główny użytkownik KURPIEWSKA MARIANNA
 8. Repki. MIERZEJEWSKI RAJMUND
 9. Repki. Jankowski Zygmunt i Mierzejewski Stanisław.
  Główny użytkownik MIERZEJEWSKI STANISŁAW
 10. Repki. MIERZEJEWSKI TELESFOR
 11. Repki. CHOROMAŃSKI IGNACY
 12. Repki. MIERZEJEWSKI STANISŁAW syn Tomasza
 13. Repki. NIEDZIELSKI ALEKSANDER
 14. Repki. Bobiński Stefan i Wiktoria, nieletnie dzieci Ludwika.
  Główny użytkownik MIERZEJEWSKI ALFRED
 15. Repki. MIERZEJEWSKI ADAM
 16. Repki. MIERZEJEWSKI JÓZEF
 17. Repki. CHEŁSTOWSKI PIOTR
 18. Repki. CHEŁSTOWSKI SZCZEPAN
 19. Repki. MIERZEJEWSKI BOLESŁAW
 20. Repki. Siostrzeńcy Choromańskiego Adama.Choromański Stanisław i Antoni.
  Główny użytkownik CHOROMAŃSKI STANISŁAW
 21. Repki. Siostrzeńcy Mierzejewskiego Stanisława: Mierzejewski; Antoni, Wacław, Kazimierz i Marianna, dzieci Stanisława.
  Główny użytkownik MIERZEJEWSKI ANTONI
 22. Janki Młode. PODBIELSKA MARIANNA
Spis dla celów scaleniowych podpisał w Warszawie, między innymi Władysław Kaczmarski - komisarz ziemski oraz prowadzący scalenie, mierniczy przysięgły, podpis nieczytelny.
Jak widać, było co najmniej 13-stu właścicieli gruntów, noszących nazwisko Mierzejewski, będących w dominującej większości i dużym rozdrobnieniu, charakterystycznym dla drobnej szlachty. Pozostałe rodziny są również charakterystyczne dla regionu i występują nader często, co zapewne doprowadzało do koligacji i powinowactwa, a tym samym dziedziczenia i braku miejsca na małych skrawkach ziemi.
Przykładem tego są moi przodkowie, Anna Choromańska i Marcin Mierzejewski, urodzony w Repkach ok 1820 roku, syn prawdopodobnie Baltazara Mierzejewskiego, których los rzuciły najpierw do Suchcic, aby ich potomstwo osiadło w Kamionowie. Ślady, których wciąż próbuję wytropić. Czasem z waszą pomocą, za którą będę bardzo wdzięczny.

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe. Szkoda, ze dla wiosek, ktore mnie interesuja nie ma nic takiego.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszystkie akta znajdują się jeszcze w archiwach. Czasem warto udać się do właściwego sądu i przejrzeć akta hipoteczne.
   Na www.genealodzy.pl widziałem jakiś czas temu cenne zdjęcia akt z kancelarii notarialnych z okolic Ostrowi Mazowieckiej, które przy bliższym poznaniu mogły by rzucić nieco więcej światła. Cennym dokumentem są tzw. "Tabele Likwidacyjne" poszczególnych wsi.
   Niekiedy dokumenty są rozlokowane w innych archiwach niż ówczesny podział administracyjny. Taką sytuację przerabiałem z aktami Urzędu Powiatowego Szczuczyńskiego, który wydawało by się historycznie mógłby być zdeponowany w AP Łomża, a jest w AP Suwałki, Odział Ełk.
   Oczywiście problemem mogą być kresowe akta do których dostęp jest utrudniony ale coraz więcej ludzi do nich dociera, mimo wcześniejszych informacji o zniszczeniu takowych dokumentów.

   Usuń

Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!