piątek, 17 grudnia 2010

Dezyderata i krótko o jej historii

Dezyderata
Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj, jaki spokój może być w ciszy.
Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.
Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.
Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.
Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.
Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat, bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.
Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.
Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.
Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.
Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki, jaki być powinien.
Tak, więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.
 Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...
Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Desiderate została napisana przez Maxa Ehrmanna (1872+1945) w 1927 roku i wydana w tomiku poezji. Ostatnio, prawa autorskie otrzymał Robert L. Bell w 1976 roku.  Autor studiował prawo i filozofię na Harvardzie, był wiceprokuratorem w rodzinnym mieście Terre Haute w stanie Indiana. Utwór powstał, gdy miał już 55 lat i spory dorobek literacki, choć nigdy nie zdobył tak ogromnej popularności jak jego wiersz. Innym wierszem godnym polecenia, tego autora, jest wiersz pt. „Modlitwy”
Według niektórych legend, Desiderate (z łac. życzenia, postulaty) jest tekstem anonimowego autora, który znaleziono przybity na drzwiach kościoła w św. Pawła w Baltimore w 1692 roku. Tyle legendy, bardziej zainteresowanych odsyłam do książki o tym - "Dezyderata, dzieje utworu, który stał się legendą". Autor osobiście prześledził tą historię udając się jej tropami aż do Baltimore w USA. "Dezyderata, dzieje utworu, który stał się legendą "Marian Sworzeń, wyd. Media Rodzina 2004.
Prawda jest taka, że w kościele św. Pawła w Baltimore informuje się turystów z całego świata, że "Dezyderata" wcale nie jest anonimowym XVII wiecznym tekstem. Data 1692 r. to data erygowania parafii św. Pawła w Baltimore. Kilkadziesiąt lat temu (w 1956 r.) ksiądz Frederick W. Kates opublikował ten wiersz Maxa Ehrmanna w kościelnym biuletynie, jako propozycje dla parafian na medytacyjny czas wielkiego postu, drukując ją na niejako "firmowym" papierze kościoła, który był opatrzony data 1692 r. .Ktoś go potem przepisał z tą właśnie datą i tak legenda zaczęła żyć własnym życiem i poszła w świat.
Jedne z polskich tłumaczeń Desiderate zostało dokonane przez Andrzeja Jakubowicza, znajdziemy je w książce Kazimierza Jankowskiego "Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej", wyd. Książka i Wiedza, 1972.
Do spopularyzowania wersji tego utworu oraz spolszczenia jej tytułu przyczynili się przed laty artyści Piwnicy pod Baranami, których śpiewaną wersję, cztero minutową znaleźć można w przeróżnych wersjach i wykonaniach w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!