środa, 8 czerwca 2011

Orbikowie w oragnizacji POW

Dzisiaj jak coraz częściej tu bywa odniosę się do informacji zebranych przez innych poszukiwaczy. Dotyczy rodziny Orbik ze strony Mamy, której główne gniazdo w udokumentowanej historii mieściło się w Tajnie i Orzechówce. To miejscowości na dawnym pograniczu Rzeczpospolitej z Prusami w dawnym Powiecie Szczuczyńskim w skład którego wchodziły gminy Białaszewo, Bogusze do której wówczas przynależało Grajewo, gmina Ruda, Bełda Wąsosz, Radziłów, Pruska.
Na obszarze tym z punktu widzenia przyszłych granic działała intensywnie Polska Organizacja Wojskowa (POW) o czym traktuje poniższy artykuł w linku:
http://www.grajewiak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=829&Itemid=61

W artykule tym wspomina się między innymi bliżej niezidentyfikowanego Władysława Orbika oraz Bronisława Orbika 1900-1984 pseudonim "Wołodyjowski" syn Franciszka Orbika i Anny z domu Stolarczyk

Dla wykazania skuteczności tej organizacji w regionie północno wschodnich granic Rzeczpospolitej warto wspomnieć o jej efektywności ale o tym za chwilę.
 Każdy Polak zapytany o powstania narodowe potrafi wymienić bez większych problemów:
  • Powstanie Kościuszkowski [1794], 
  • Powstanie Listopadowe[1830-1831], 
  • Powstanie Styczniowe [1863-1864], 
  • Powstania Śląskie [1919-1921] zakończone częściowym sukcesem
  • Powstanie Wielkopolskie [1918-1919] - jedno z nielicznych zakończonych sukcesem, ale czy jedyne?
  • Powstanie Warszawskie [1944] 
Otóż troszkę zapomnianym powstaniem zwieńczonym sukcesem było Powstanie Sejneńskie 1919 roku zorganizowane przez POW dla ukształtowania nowych granic. Więcej o nim przeczytacie tutaj:
Na koniec w uzupełnieniu tego posta odsyłam do strony mego kuzyna Jay Orbika który od ponad 20 lat zgłębia historie tej rodziny jak i wielu innych, mimo dzielącej go odległości w czasie i przestrzeni. W jego artykule wspominani są niektórzy Orbikowie wymienieni na pomnikach i w publikacjach 
http://www.orbikfamily.com/orbik/orbik_war.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!