piątek, 6 maja 2011

Karol Noruk


Jay wrote:
I just found this 1855 document with the Noruk name on it. It is a document from the Augustow Gubernia Office. It was found in the Suwalki State Archives, Call Number 219, sygnatura 23, page 173.

Many Thanks Jay!

Jak widać są już pierwsze informacje i odpowiedzi na mój apel napływające od kuzyna Jay Orbika z USA.

Treść dokumentu:
Rząd Gubernialny Augustowski.
Wydział Skarbowy,
sekcya uprawna Nr2386/1167 z dnia 14/26 stycznia 1855r. 
M. Suwałki
Do Nadzorcy domu osadzeńców w wieży w Suwałkach


Powziąwszy wiadomość?
z rapportu Wójta Gminy Dęb
owo z dnia 24 grudnia/5 stycznia r.b:
Nr 492 i nadesłanie do Nad
zoru.-
1. Karola Noruk
2. Macieja Judyckiego
3. Franciszka Olszewskiego Rząd 
Gubernialny w odwołaniu się
do rozporządzenia swego z
dnia 21 sierpnia/2 września z Nr 48926/26057
poleca Nadzorcy aby na
verte

Jest to niepełny dokument w którym mowa o Karolu Noruku, prawdopodobnie syn Antoniego i Małgorzaty z Samoyłów, zamieszkały w Jasionowie opodal Polkowa, Jaziewa gminy Dębowo.
Jak do tej pory nie ustaliłem ścisłych powiązań z moimi Norukami. Jednak sąsiedztwo i nazwiska występujące w aktach obydwu rodzin wskazują na pokrewieństwo być może oparte na pokoleniu wstecz. Wg mojej tezy może to być np. brat Mathiasa Noruka urodzony około 1802-1808 roku
Wówczas sołtysem w Jaziewie był wymieniany na powyższym zdjęciu w poz.2 Maciej Judycki, której to przedstawiciele rodziny z Polkowa byli potem spokrewnieni z Norukami.
Bardzo proszę wszelkie osoby które mogą wnieść coś nowego, czy to do samego dokuementu lub dot. nazwiska Noruk o kontakt na adres email podany w prawym górnym rogu bocznego paska, "Księgi Moich Gości" lub komentarz na blogu.

Informacje uzupełniające z mikrofilmu  zdeponowanego w AP SUWAŁKI.
W aktach parafii Jaminy na str 23, poz 4 z 1827 widnieje akt ślubu Karola Noruka z Panną Karoliną c. Michała i Marianny z Mitrosów (Mitrosz?) na Wrotkach zamieszkałych.
W aktach zgonów znalazłem na str 25 z 26.12.1826 zgon Agnieszki Noruk c. Antoniego i Małgorzaty. Z zapisu wynika że Karol Noruk był jej bratem rodzonym. Świadkami byli Antoni Krysztopa l.40, Bartłomiej Wiszniewski l. 50, Wojciech Joka l.50, Dominik Litwiński l.45
Wg mnie wielu mieszkańców Wrotek osiadło potem w Polkowie, Jasionowie i Kopytkowie. Miejscowości te
podobnie jak Tajenko i Orzechówka należały do gminy Dębowo.
Niestety wieś Jasionowo podczas II wojny światowej została spacyfikowana i dziś praktycznie nie istnieje poza kilkoma zabudowaniami natury agroturystycznej. Więc jak sądzę nie ma nawet kogo zapytać o Noruków z Jasionowa.
Z.M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!