czwartek, 23 grudnia 2010

Życzenia Świąteczno - Noworoczne


Witajcie

W duchu białych Świąt składam tradycyjne Życzenia Świąteczne z okazji Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku. 
Życzę Wam wszystkim Świąt pełnych radości, wyciszenia, dobrego humoru w gronie rodziny i przyjaciół oraz samych słonecznych dni w Nowym Roku.
No, ale nie były by to życzenia w duchu tego bloga gdyby obyły się bez akcentów dotyczących nazwiska MIERZEJEWSKI, dlatego też, jako ilustrację do tych życzeń dołączam piękną kompozycję, której twórcą  jest Michał MIERZEJEWSKI z Warmii, jak sam piszę samouk kompozycji, aranżacji i dyrygentury, obecnie student 1-szego roku kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Ale sami oceńcie, zobaczcie i posłuchajcie "Silent Night"

Prawda, że piękne?

piątek, 17 grudnia 2010

Dezyderata i krótko o jej historii

Dezyderata
Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj, jaki spokój może być w ciszy.
Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.
Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.
Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.
Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.
Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach - świat, bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.
Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.
Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.
Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.
Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki, jaki być powinien.
Tak, więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.
 Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny...
Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Desiderate została napisana przez Maxa Ehrmanna (1872+1945) w 1927 roku i wydana w tomiku poezji. Ostatnio, prawa autorskie otrzymał Robert L. Bell w 1976 roku.  Autor studiował prawo i filozofię na Harvardzie, był wiceprokuratorem w rodzinnym mieście Terre Haute w stanie Indiana. Utwór powstał, gdy miał już 55 lat i spory dorobek literacki, choć nigdy nie zdobył tak ogromnej popularności jak jego wiersz. Innym wierszem godnym polecenia, tego autora, jest wiersz pt. „Modlitwy”
Według niektórych legend, Desiderate (z łac. życzenia, postulaty) jest tekstem anonimowego autora, który znaleziono przybity na drzwiach kościoła w św. Pawła w Baltimore w 1692 roku. Tyle legendy, bardziej zainteresowanych odsyłam do książki o tym - "Dezyderata, dzieje utworu, który stał się legendą". Autor osobiście prześledził tą historię udając się jej tropami aż do Baltimore w USA. "Dezyderata, dzieje utworu, który stał się legendą "Marian Sworzeń, wyd. Media Rodzina 2004.
Prawda jest taka, że w kościele św. Pawła w Baltimore informuje się turystów z całego świata, że "Dezyderata" wcale nie jest anonimowym XVII wiecznym tekstem. Data 1692 r. to data erygowania parafii św. Pawła w Baltimore. Kilkadziesiąt lat temu (w 1956 r.) ksiądz Frederick W. Kates opublikował ten wiersz Maxa Ehrmanna w kościelnym biuletynie, jako propozycje dla parafian na medytacyjny czas wielkiego postu, drukując ją na niejako "firmowym" papierze kościoła, który był opatrzony data 1692 r. .Ktoś go potem przepisał z tą właśnie datą i tak legenda zaczęła żyć własnym życiem i poszła w świat.
Jedne z polskich tłumaczeń Desiderate zostało dokonane przez Andrzeja Jakubowicza, znajdziemy je w książce Kazimierza Jankowskiego "Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej", wyd. Książka i Wiedza, 1972.
Do spopularyzowania wersji tego utworu oraz spolszczenia jej tytułu przyczynili się przed laty artyści Piwnicy pod Baranami, których śpiewaną wersję, cztero minutową znaleźć można w przeróżnych wersjach i wykonaniach w Internecie.

niedziela, 12 grudnia 2010

Myśli jak rzeka płynące, czyli wprawka troszkę filozoficzna



Na początku miał ten post być częścią artykułu „Wynotowane, zapamiętane - cytaty i czytatki”, ale w napływie myśli wystąpił poza brzegi tamtego i wylał w coś nowego, co niniejszym prezentuję.

Pisanie, dzielenie się myślami, poglądami, jeden z objawów wolności w demokratycznym kraju, część ludzi w Polsce nadal traktuje, jako swego rodzaju zagrożenie, niezdrowy ekshibicjonizm. Dlatego, bezpiecznie jest milczeć lub uciec w bezkres internetu, gdzie może nikt nas nie odnajdzie, pozostajemy anonimowi jak cała rzesza jego użytkowników (przynajmniej ludziom się tak wydaje). Podczas gdy jeśli już ktoś to zrobi publicznie lub w gronie znajomych w internecie traktowane jest to, jako np. projekcja fałszywego wizerunku, egzaltacja, chęć wywyższenia się, pysznienie się. Kiedyś wobec braku internetu i dostępu do szerokich mediów normą było prezentowanie swoich poglądów w rozmowach lub wystąpieniach, dziś swoje myśli coraz częściej głęboko skrywamy, a każdy, kto się z nimi otwarcie dzieli może zostać okrzyczany mianem ekshibicjonisty.(obserwacja na podstawie przekroju otaczającego społeczeństwa)
Wstydzimy się czasami powiedzieć prawdę do tego stopnia, że jesteśmy w stanie płacić za wysłuchanie nas. Uznając, że za pieniądze można kupić wszystko od prawdy, adwokata, tajemnicy, milczenia, szczęścia po przyjaźń.
Dinozaury wyginęły! podobnie jak dziś umiera instytucja przyjaźni, pozostają resztki - substytuty typu nocne telefony radiosłuchaczy, różnorakie telefony zaufania, armia „terapeutów” gotowych nas słuchać w określonym gotówką czasie (tego i temu podobne typy profesji istniały od dawien dawna), małżeństwo mylone z przyjaźnią, no i internet.
"Internet, który leczy" - gdzieś, kiedyś przeczytałem takie słowa. No cóż, coś w tym jest. Lek na ogólną frustrację i antidotum na dwoistą altruistyczno-egoistyczną naturę człowieka, odwiecznej wewnętrznej walki dobra i zła.
Jednak, czy szukanie kontaktu, zbliżenie ludzi i wymiany poglądów wymaga leczenia? W czasach, gdy "ludzie ludziom zgotowali ten los"* i mówi się, że "człowiek człowiekowi wilkiem"** trzeba uważać, bo jak pisał poeta:

Człowiek człowiekowi wilkiem
Człowiek człowiekowi strykiem
Lecz ty nie daj się zgnębić
Lecz ty nie daj się spętlić

Człowiek człowiekowi szpadą
Człowiek człowiekowi zdradą
Lecz ty nie daj się zgładzić
Lecz ty nie daj się zdradzić

Człowiek człowiekowi pumą
Człowiek człowiekowi dżumą
Lecz ty nie daj się pumie
Lecz ty nie daj się dżumie

Człowiek człowiekowi łomem
Człowiek człowiekowi gromem
Lecz ty nie daj się zgłuszyć
Lecz ty nie daj się skruszyć

Człowiek człowiekowi wilkiem
Lecz ty nie daj się zwalczyć
Człowiek człowiekowi bliźnim
Z bliźnim się możesz zabliźnić

W XXI wieku coraz więcej "normalności" uznawane jest za skrzywienie, takich np. jak prawdomówność, brak pogoni za mamoną, bezinteresowność, uczciwość. A pytanie postawione w tezie "Człowiek człowiekowi wilkiem?" przez Thomasa Hobbesa [1588-1679] w XVII wiecznym dziele filozoficznym pt. "Lewiatan" staje się dziś tylko stwierdzeniem. Pierwotnym stanem człowieka stała się pogoń za mamoną, jakąkolwiek władzą nad drugim człowiekiem, wojną każdego z każdym o wszystko. Koncentrujemy się na przetrwaniu zapominając o wielu innych rzeczach. Zwycięstwo egoizmu zwierzęcego nad boskim (ptolemeuszowskim) altruizmem.
Stan natury to wg Hobbesa wojna każdego z każdym ''bellum omnium contra omnes'' (łac.), wynika z tego, że każdy człowiek jest z natury egoistą. Przy braku ograniczających go z zewnątrz praw i władzy, w sytuacji, gdy pozornie wszyscy są wolni, ludzie zaczynają z sobą walczyć, co powoduje, że zamiast korzystać z wolności każdy musi cały czas koncentrować się na przetrwaniu Czyżby to była tzw. demokracja? Wg Hobbesa wolność określana jest, jako brak zewnętrznych przeszkód w osiąganiu celów, polegająca na tym, że nikt nas nie powstrzymuje oprócz nas samych. Człowiek według niego postawiony zostaje przed wyborem. Musi opowiedzieć się albo za bezpieczeństwem i jednocześnie za absolutną podległością, albo za nieograniczoną wolnością i anarchią, oraz ciągłą walką o przetrwanie. Czerwona i niebieska pigułka z Matrixa. Jaki jest Twój wybór? Ale Matrix to przecież bajka dla niedouczonych nastolatków jak to podobno ujął prowadzący „Drugie śniadanie mistrzów” Marcin Meller.

*   Zofia Nałkowska. Medaliony
** Edward Stachura „Człowiek Człowiekowi” lub jak kto woli słowa do piosenka SDM. (Stare Dobre Małżeństwo)

piątek, 10 grudnia 2010

Potomkowie Marcina Mierzejewskiego w grupy rodzinne powiązani oraz inni znani z publikacji oraz dokumentów



"Szczęsny, kto ojców swoich rad wspomina,
Kto, rozradowan wielkością ich czynu,
Zabawić umie słuchacza i siebie 
Widzi z rozkoszą na końcu,
jak piękny Zamyka szereg" 
J.W.v Goethe „Ifigenia z Taurygii"

Witam, widząc jak wielką popularnością cieszy się post pt. Rodowód publikuję w tym duchu kolejny.  Robię to z premedytacją, wierząc, że tylko otwarta wymiana informacji może pomóc genealogom-amatorom, takim jak ja w osiągnięciu celu i pozyskaniu jak największej ilości informacji.  Liczę na zainteresowanie, pozyskanie i wymianę wiedzy z osobami szukającymi swoich krewnych oraz przodków.
Niektóre
z osób tu wymienionych mają z różnych powodów ograniczone dane osobowe do
niezbędnego minimum lub wręcz zaokrąglenia dat. Być może sam zapis dla
niewprawnego oka wyda się enigmatyczny, dlatego większej ilości informacji mogę
udzielić poprzez kontakt mailowy.  Wiele
z tych danych pozyskałem dzięki takiej właśnie wymianie i uprzejmości np.:
Dawida Zaorskiego, Garreta Mierzejewskiego lub portalu www.genealogia.okiem.pl
autora internetowego Dynamicznego Herbarza Rodzin Polskich. 

Potomkowie Marcina Mierzejewskiego - grupy rodzinne

Marcin Mierzejewski ur. w Repkach, ok 1826 roku, zmarł 10.07.1858 w Suchcicach
   rodzice: Baltazar i Marianna
`|=2 Jan Mierzejewski ur. ok 1848 r. w Repkach, zmarł w Suchcicach 16.01.1854
  |=2 Roman Mierzejewski ur. 09.07. 1853 r. w Suchcicach, zm. 14.08.1857
  |=2 Władysław Mierzejewski  ur. ok. 1854 w Repkach, zm. 04.12.1914 + Balbina 
  |      Kamionowska  ur. ok. 1860, Kamionowo zm. 11.12.1914  
  |      ojciec: Jakub Kamionowski matka: Marianna Rostkowska
  `|
    |=3   Anna Mierzejewska  ur. Kamionowo zm.1939 + Stanisław Lendo   ojciec: Michał Lendo matka: 
Marianna Dobkowska
    |   |=4   Telesfora Lendo   zm. ok. 1938, Leopoldowo + ?? Strzelecki     
    |   |   `=5   Krystyna Strzelecka + ?? Dobosz     
    |   |      `=6   B. Dobosz     
    |   `=4   Weronika Lendo  ur. ok. 1922, Kamionowo + Feliks Ostrowski  ur. ok. 1920    
    |      |=5   K. Ostrowska + R. Micek     
    |      |   |=6   Marzena Micek  ur. ok. 1972 zm. ok. 1994   
    |      |   `=6   Mariusz Micek  ur. ok. 1976   
    |      `=5   M. Ostrowska   + Jerzy Piątek  ur., Młode Kawkowo   
    |         |=6   I. Ostrowska + ?? Pawłowski     
    |         |   `=7   N. Pawłowska  ur. 1998   
    |         `=6   I. Piątek  ur. ok. 1981   
    |=3  Jakub Władysław Mierzejewski ur. 04.07.1876, zm. 04.12.1914 + Michalina Lendo  ur.ok.1884, Kamionowo zm. 24.03.1924 ojciec:Michał Lendo matka:Marianna Dobkowska
    |   |=4   Stanisław Mierzejewski  ur. ok. 1908 zm.1987 + Maria Mierzejewska  ur. ok. 1915, zm. 27.07.1986
, Aleksandrowo   
    |   |   |=5   Jadwiga Mierzejewska  ur. 1934, Aleksandrowo + Mieczysław Pawłowski  ur. 1922 zm. 2006, 
Radgoszcz   
    |   |   |   |=6   Edward Pawłowski  ur. 1953   
    |   |   |   |=6   Bożena Pawłowska  ur. 1958 zm. 06.02.2005 + Jan Milewski     
    |   |   |   |   |=7   M. Milewska  ur. 1978, Ostrołęka + A. Łada  ur. 1974   
    |   |   |   |   |   `=8   B. Łada  ur. 1998   
    |   |   |   |   |=7   A. Milewska  ur. 17.02.1980 + M. Modzelewski  ur. 1977   
    |   |   |   |   |   |=8   K. Modzelewski  ur. 1998   
    |   |   |   |   |   `=8   Z. Milewska  ur. 2003   
    |   |   |   |   `=7   M. Milewska  ur. 1981 + W. Piątek  ur. 1978   
    |   |   |   |      `=8   O. Piątek  ur. 2000   
    |   |   |=5   Bohdan Mierzejewski  ur. 1942 + Weronika Apolonia Jankowska  ur. 1945   
    |   |   |   |=6   J. Mierzejewska  ur. 1964 + W. Godlewski  ur. 1961   
    |   |   |   |   |=7   E. Godlewska  ur. 1986   
    |   |   |   |   |=7   M. Godlewska  ur. 1989   
    |   |   |   |   `=7   A. Godlewska  ur.1990   
    |   |   |   `=6   D. Mierzejewski  ur. 1968 + A. Kamińska  ur. 1970   
    |   |   |      |=7   K. A. Mierzejewska  ur. 1991   
    |   |   |      |=7   E. S. Mierzejewska  ur. 1992   
    |   |   |      `=7   K. Mierzejewski  ur. 2004   
    |   |   |=5   Krystyna Mierzejewska  ur.1955, Aleksandrowo + J. C. Pawłowski  ur. 1951   
    |   |   |   |=6   K. Pawłowska  ur. 1979 + M. Greczkowski  ur. 1981   
    |   |   |   |   `=7   O. Greczkowski  ur. 2006   
    |   |   |   `=6   J. Pawłowska  ur. 1981   
    |   |=4   Piotr Mierzejewski  ur. ok. 1912 zm. 1939 + Czesława Żebrowska  ur. 1911, Grabowo, zm. 2003,
 Kraków, Małopolskie, ojciec: Franciszek Żebrowski matka: Eleonora Krupińska
    |   |   |=5   Michalina Mierzejewska  ur., Grabowo + Józef Chojnacki     
    |   |   |   |=6   Wioletta Chojnacka + K. Maśnik     
    |   |   |   |   `=7   M. Maśnik  ur. ok. 1990   
    |   |   |   `=6   Dariusz Chojnacki     
    |   |   |=5   Adam Mierzejewski  ur. ok. 1933, zm. ok. 1933   
    |   |   |=5   Wacław Mierzejewski  ur. 1935, Kamionowo, +(1) Genowefa Rozicka  ur. 1942 zm. 29.11.1967,  
ojciec: Antoni Rozicki matka: Domicela Sobol +(2) Teresa Wronowska     
    |   |   |   |=a6   E. Mierzejewska  ur. 1962 + W. Lipiński     
    |   |   |   |=a6   K. Mierzejewska  ur. 1964 + A. Olkowski  ur. 1962  ojciec: Edward Olkowski matka: Lucyna 
Grabowska
    |   |   |   |   |=7   D. Olkowski  ur. 1988   
    |   |   |   |   |=7   B. Olkowski  ur. 1989   
    |   |   |   |   |=7   D. Olkowski  ur. 1991   
    |   |   |   |   `=7   N. Olkowska  ur. 1996   
    |   |   |   |=a6   A. Mierzejewska  ur. 1966 + A. Szuliński     
    |   |   |   |   |=7   K. Szuliński  ur. 1995   
    |   |   |   |   `=7   P. Szuliński  ur. 1999   
    |   |   |   |=b6   C. Mierzejewski  ur. 1968 + A. Ptak  ur. ok. 1968   
    |   |   |   |   |=7   A. Mierzejewska  ur. 1991   
    |   |   |   |   |=7   M. Mierzejewska  ur. 1995   
    |   |   |   |   `=7   P. Mierzejewski  ur. 1996   
    |   |   |   `=b6   J. P. Mierzejewski  ur. 1971 + K. Olejniczak   
    |   |   `=5 Zdzisław Mierzejewski ur. 1937, Grabowo zm. 1975, Sokółka + Norberta Orbik  ur. 1942, 
Stare Tajno, Polska   ojciec: Bolesław Orbik matka: Władysława Noruk
    |   |      |=6   J. Mierzejewska  ur.1964 + W. Gabiniewicz  ur.1962 ojciec: Stanisław Gabiniewicz matka: 
Irena Tolko
    |   |      |   |=7   M. A. Gabiniewicz  ur. 1988   
    |   |      |   `=7   E. Gabiniewicz  ur. 1992   
    |   |      `=6   Zbigniew Mierzejewski  ur. 1969 + J.Szałkowska  ojciec: P. Szałkowski matka: K. Czaplińska
    |   |         `=7   P. Mierzejewski  ur. 1993   
    |   `=4   Władysław Mierzejewski ur. 1915, Kamionowo zm. 1981 + Janina Jurga ur. 1919 zm. 17.04.1989
  ojciec: Jan Jurga matka: Franciszka Jurga
    |      |=5   Mieczysław Władysław Mierzejewski  ur. 1943, Witowo k. Aleksandrowa Kujawskiego, + 
Danuta Michalak  ur. 1950   
    |      |   |=6   M. Mierzejewski  ur. 1972   
    |      |   `=6   K. Mierzejewska  ur. 1976   
    |      |=5   E. Mierzejewska  ur. 1949 + J. Orzechowski  ur. 1950   
    |      |   |=6   B. Orzechowska  ur. 1975 + J. Sosnowski  ur. 1967   
    |      |   |   |=7   K. Sosnowska  ur. 1997   
    |      |   |   |=7   A. Sosnowski  ur. 1999   
    |      |   |   |=7   P. Sosnowska  ur. 2002   
    |      |   |   |=7   N. Sosnowska  ur.2004   
    |      |   |   `=7   J. Sosnowski  ur. 2006   
    |      |   |=6   J. T. Orzechowski  ur. 1977   
    |      |   |=6   D. Orzechowska  ur. 1978 + S. Kotowicz  ur. 1965   
    |      |   |   |=7   S. Kotowicz  ur. 2000   
    |      |   |   `=7   K. Kotowicz  ur. 2004   
    |      |   `=6   P. Orzechowski  ur. 1980 + A. Orzechowska  ur. 1973   
    |      |      `=7   T. Orzechowski  ur. 2003   
    |      |=5   Krystyna Mierzejewska  ur. 1953   
    |      |=5   Bogdan Mierzejewski  ur. 1956 + Jadwiga Antoniuk  ur. 1957  zm. 2008  
    |      |   |=6   M. Mierzejewska  ur. 1980 + L. Toton  ur. 1979   
    |      |   |    |=7   A. Toton  ur. 2006 
    |      |   |    `=7   Julia Toton ur. 2008    
    |      |   |=6   P. Mierzejewski  ur. 1982 + E. Arbatowska     
    |      |   |    `=7   E. Mierzejewska  ur. 2008   
    |      |   |=6   A. Mierzejewski  ur. 1986 + ?. Rudzka
    |      |   |    `=7  D. Mierzejewski  ur. 2010
    |      |   `=6   A. Mierzejewska  ur. 1988, małż. 2010  +  A. Mikulak
    |      |   |     `=7 Ł. Mikulak ur. 2010 
    |      `=5   Barbara Mierzejewska  ur. 1957 + Mirosław Kordek  ur. 1960   
    |          |=6   M. Kordek  ur. 1989   
    |          `=6   S. Kordek  ur. 1992   
    |=3   Stanisław Mierzejewski ur. ok. 1884 zm. 1953, Nowa Wieś + Władysława Borowska  ur. ok. 1893 
zm. 25.06.1978   
    |=3 Antoni Mierzejewski ur.1888, Kamionowo, zm. 1940, New London, Connecticut,USA    |   
    |=3   Józef Mierzejewski  ur. 1893, Kamionowo, zm.  
   `=3   Wincenta Mierzejewska  ur. 1895, Kamionowo, zm.1958 + Wincenty Krawczyk    ojciec: 
Jan Krawczyk 
      |=4   Stanisława Krawczyk ur. 1922, Aleksandrowo zm. 1995, Aleksandrowo + Franciszek Kulesza  
ur. ok. 1916 zm. 19.02.1959   
      |   |=5   Andrzej Kulesza    
      |   `=5   Ryszard Kulesza     
      `=4   Kazimierz Krawczyk  ur. ok. 1931, Aleksandrowo zm., Wrocław
Mój Krąg Przodków, który cały czas ewoluuje sięgając do ok 1695 roku
    
1. ?? Mierzejewski ur. Rostki parafia Czerwin [nad. Dawid Zaorski]
1.1. Jan Mierzejewski ur. Rostki
1.2. Piotr Mierzejewski ur. Rostki
 
1. Walenty Kazimierz Mierzejewski h. Szeliga ok. 1680 zm. ok. 1730 + Agnieszka Lanckorońska z 
Brzezia h. Zadora ok. 1670 zm. ok. 1720 [Min.]
1.1. Salomea Mierzejewska h. Szeliga ok. 1710 zm. ok. 1760 + Adam Tarło z Czekarzowic h. Topór  
1708-1765  
 
1. Hipolit Mierzejewski ok. 1800 zm. ok. 1850 [Min.]
1.1. Wiktoria Mierzejewska ok. 1840-1885 + Michał Czarnocki z Czarnot h. Lis  1784-1861  
 
1. Kalikst Mierzejewski ok. 1780 zm. ok. 1830 + Julia Orzeszko ok. 1820-1872 [Min.]
1.1. Józefa Mierzejewska ok. 1810 zm. ok. 1860 + Feliks Jagmin z Jagmin h. Pelikan  1799 zm. ok. 1850  
 
1. Andrzej Kazimierz Mierzejewski ok. 1700 zm. ok. 1750 + Rozalia Daniłowicz z Zaderewiec h. Sas 
ok. 1710 zm. ok. 1760 [Min.]
1.1. Katarzyna Mierzejewska ok. 1740 zm. ok. 1800 + Adam Bielski z Biały i Woli Bielskiej h. Jelita 
ok. 1730 zm. ok. 1780  
 
1. Antoni Mierzejewski ok. 1840 zm. ok. 1890 [Min.]
1.1. Ludwika Mierzejewska ok. 1870 zm. ok. 1920 + Julian Lewandowski h. Dołęga ok. 1870 zm. 
ok. 1920  
 
1. Mikołaj Mierzejewski, dziedzic dóbr Czambrowina, zesłany na Syberię po powstaniu styczniowym + 
Apolonia Izabella Mirewicz [Boguski J., Czerwin i okolice...]
1.1. Władysław Mierzejewski ur. 1860, dziedzic dóbr Czambrowina, aresztowany w 1920 przez bolszewików + Julia z Parowskich
1.1.1. Natalia Mierzejewska + Walenty Pstrągowski ojciec: Stanisław, matka: Franciszka z Garlińskich
1.1.1.1 Dobrosława Pstrągowska + Zygmunt Ciborski ojciec: Edward, matka: Jadwiga z Pachowiczów[inf. od Bobińskich]
1.1.1.1.1 Sława Ciborska ur.ok 1921 [informacja od Jadwigi Wojsz-Solowe]
 
?? Mierzejewski ok. 1850 zm. ok. 1900 + Stanisław Bagniewski z Bagniewa h. Bawola Głowa ok. 1840 
zm. ok. 1890 [Min.]
?? Mierzejewski ok. 1800 zm. ok. 1850 + Teresa Miłkowska h. Awdaniec  1810 zm. ok. 1860  [Min.]
?? Mierzejewski ok. 1760 zm. ok. 1810 + Antonina Sowa-Korsak h. Lis ok. 1770 zm. ok. 1820  [Min.]
?? Mierzejewski; sklepikarz w Czerwinie, więty jako zakładnik w 1941 prze Niemców 
[Boguski J., Czerwin i okolice...]
Adam Mierzejewski + Józefa Zaorska ur. między 1857 a 1860 Rostki; miejsce zamieszkania: Rabędy 
[inf. Garret Mierzejewski]
Adolf Mierzejewski; członek Rady Gminnej w Czerwinie w dwudziestoleciu międzywojennym 
[Boguski J., Czerwin i okolice...]
Antoni Mierzejewski ok. 1690 zm. ok. 1740 + Joanna Chreptowicz h. Odrowąż ok. 1700 zm. ok. 1750  
[Min.]
Bartłomiej Mierzejewski ok. 1680 zm. ok. 1730 +1721 Marianna Born ok. 1690 zm. ok. 1740  [Min.]
Benedykt Ignacy Mirzejewski ok. 1780-1825 + Magdalena Dzianot de Castellati h. Dzianot ok. 1810 
zm. ok. 1860  [Min.]
Elżbieta Mierzejewska h. Szeliga ok. 1770-1849 + Michał Ignacy Mycielski z Mycielina h. Dołęga  
1760-1815  [Min.]
Elżbieta Mierzejewska z Mironic ok. 1620 zm. ok. 1670 + Aleksander Zborowski z Kamyka h. Jastrzębiec 
ok. 1610-1686  [Min.]
Elżbieta Mierzejewska z Mironic ok. 1620 zm. ok. 1670 + Jakub Szypowski   [Min.]
Eugeniusz Mierzejewski; zamieszkały: Nogawki, żołnierz (kanonier) I Armii Wojska Polskiego, zawiesił 
biało-czerwony sztandar na kolumnie zwycięstwa w Berlinie [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Feliks Mierzejewski z Kaczyn + Aleksandra Zaorska ur. 1907 Suchcice zm. 24.01.1990 
[Boguski J., Herbarz szlachty ostrołęckiej; Parzycha Cz., Cmentarz parafialny w Ostrołęce]
Franciszek Mierzejewski; prezes GK ZSL w połowie lat 80 [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Franciszka Mierzejewska + Józef Gumkowski z Wólki Czerwińskiej [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Ignacy Mierzejewski  + Karolina Ziobrowska ok. 1810 zm. ok. 1860  [Min.]
Ireneusz Mierzejewski; przewodniczący Rady Gminnej PRON oraz GRN w połowie lat 80 
[Boguski J., Czerwin i okolice...]
Jakub Mierzejewski; pleban czerwiński i dziekan ostrowski 1764, 1768  [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Jan Mierzejewski ok. 1640 zm. ok. 1690 + Konstancja Budna ok. 1650 zm. ok. 1700  [Min.]
Jan Mierzejewski + Antonina Zaorska ur. ok. 1865 Rostki(?) zm. 13.08.1895 Chrostowo; miejsce zamieszkania: 
Rostki(?), Chrostowo [inf. Garret Mierzejewski]
Jerzy Mierzejewski; prezes zarządu SKR w połowie lat 80 [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Józefa Mierzejewska ok. 1790 zm. ok. 1840 + Kajetan Uruski h. Sas ok. 1780 zm. ok. 1830  [Min.]
Katarzyna Mierzejewska ok. 1720 zm. ok. 1770 + Marcin Jabłkowski z Jabłkowa h. Wczele ok. 1730 
zm. ok. 1780  [Min.]
Kazimierz Walenty Mierzejewski ok. 1670 zm. ok. 1710 + Zofia Jacimierska z Jacimierza v. Jaćmierza 
h. Sulima ok. 1670 zm. ok. 1720  [Min.]
Kazimierz Mirzejewski ok. 1660 zm. ok. 1710 +1710 Agnieszka Lanckorońska z Brzezia h. Zadora 
ok. 1670 zm. ok. 1720  [Min.]
Magdalena Mierzejewska ok. 1720 zm. ok. 1770 + Antoni Kretkowski z Kretkowa h. Dołęga ok. 1750 
zm. ok. 1800  [Min.]
Magdalena Mierzejewska ok. 1720 zm. ok. 1770 + Michał Mierzyński ok. 1750 zm. ok. 1790  [Min.]
Małgorzata Mierzejewska + Antoni Zaorski ur. ok. 1856 zm. przed 1939 [inf. Garret Mierzejewski]
Michał Mierzejewski; w roku 1848 dziedzic dóbr Czambrowina + Izabella [Boguski J., Czerwin i okolice...]
Stanisław Mierzejewski ok. 1630 zm. ok. 1680 + Teresa Bieganowska ok. 1640 zm. ok. 1690  [Min.]
Stanisław Mierzejewski; członek sądu polubownego w czasie akcji scalania gruntów w r. 1912 
[Boguski J., Czerwin i okolice...]
Stefan Mierzejewski ok. 1660 zm. ok. 1710 +1714 Teresa Broniewska h. Leliwa ok. 1670 zm. ok. 1720  [Min.]
Tekla Mierzejewska ok. 1780 zm. ok. 1830 + Wojciech Górski z Góry h. Pobóg ok. 1770 zm. ok. 1820  [Min.]
Wojciech Mierzejewski ok. 1710 zm. ok. 1760 +1740 Anna Naramowska h. Łodzia ok. 1720 zm. ok. 1770  
[Min.]

1.Franciszek Mierzejewski & NN
1.1. Józefa Lenkiewicz zd. Mierzejewska & Józef Lenkiewicz
1.1.1 Janina Szczubełek vel Robak zd. Lenkiewicz
1.1.1.1 Danuta Grochocka zd Szczubełek
1.1.1.1.1 Małgorzata Mierzejewska zd. Grochocka & Mariusz Mierzejewski
1.1.1.1.1.1. Jakub Mierzejewski
1.1.1.1.1.2.  Bartosz Mierzejewski

Źródła, między innymi htttp://www.genealogia.okiem.pl 


czwartek, 18 listopada 2010

Mierzejewo Repki, Kamionowo - kolejne rodowe miejscowości

"Dróg, by tam trafić - nic nie ułatwia 
W przestrzeniach burz i w czasów kipieli,
Ale istnieje przecież Sarmatia,
Istnieje gdzieś Terra Felix..."

Jacek Kaczmarski, Na starej mapie krajobraz utopijny

Ten fragment ballady Jacka Kaczmarskiego doskonale ilustruje zmagania z genealogią moich przodków. Prezentuję w nim jeden z ostatnich dokumentów, do jakich udało mi się dotrzeć. Niestety obszar, kościoły a tym samym księgi metrykalne z tego regionu uległy znacznym zniszczeniom "w przestrzeni burz i czasów kipieli" i być może ten akt małżeństwa jest jednym z ostatnich, jakie ocalały a dokumentują przeszłość i genealogię mojej linii Mierzejewskich. Pozostaje nadzieja, że ktoś kiedyś podpowie gdzie szukać dalej.




Przedwojenna mapa pokazująca jedną z miejscowości z przedrostkiem Mierzejewo skąd wywodzi się jak dotąd najstarszy ustalony  mój przodek Władysław Mierzejewski syn Marcina Mierzejewskiego i Anny z Choromańskich.

Oto co możemy przeczytać o tym rejonie w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydany w latach 1880-1914 "W skład gminy [Troszyn] wchodzi 17  wsi drobno-szlacheckich: Borawce-Mierzejewo, Choromany-Zabiele, Chrostowo, Chrzczony, Dąbek-Podkowa, Dzbenich-Pucha, Kamionowo, Kurpie-Szlacheckie, Opęchowo, Przeczki, Rabendy, Mierzejewo-Repki, Rostki Sychodoły, Siemiątkowo, Wysocarz, Zawady, Zyznowo; 7 wsi z ludnością mieszaną szlachecką i włościańską: Budne, Janki-Młode, Janochy, Kleczkowo, Kurpie-Stare, Ojcowo i Zamość Mierzejewo; oraz 6 wsi włościańskich: Aleksandrowo, Grucele, Łątczy, Puchały, Radgoszcz i Trzaski. B.Ch"
Najstarszy w mojej genealogii ocalały akt z 1874 roku do którego udało mi się dotrzeć.

Poniżej krótkie tłumaczenie zapisu z jęz. rosyjskiego tzw grażdanki.

NR 7. Kamionowo. Działo się w Kleczkowie 23 stycznia/4 lutego 1874 roku o godz., 4 po południu. Wiadomo czynimy, że w obecności świadków: Floriana Kamionowskiego 36 lat i Antoniego Tarnowskiego 26 lat mających, właścicieli cząstkowych w Kamionowie zamieszkałych, w dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Władysławem Mierzejewskim, kawalerem, właścicielem cząstkowym, lat 25 mającym, urodzonym w Repkach, zamieszkałym w Kamionowie, synem nieżyjącego Marcina Mierzejewskiego i żyjącej jego żony Anny z Choromańskich Mierzejewskich, a Balbiną Kamionowską, panną, lat 18 mającą, urodzoną i zamieszkałą w Kamionowie, córką zmarłego Jakuba i żyjącej jego żony Marianny z Rostkowskich Kamionowskich. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi, ogłoszone w Kleczkowskim Kościele w dniach 6/18, 13/25 stycznia, 20 stycznia/1 lutego tego roku. Nowozaślubieni oświadczyli, że umowy przedślubnej nie zawierali. Pozwolenie na zawarcie małżeństwa dane było wstępującym w związek małżeński przez matki. Obrządek religijny małżeństwa dokonany został przez księdza Stanisława Śmiarowskiego proboszcza Kleczkowskiego Kościoła. Akt ten nowozaślubionym i świadkom przeczytany, ja i Antoni Tarnowski podpisaliśmy, pozostali pisać nie umieją.
Ksiądz Stanisław Śmiarowski – proboszcz Kleczkowskiego Kościoła.

Władysław Mierzejewski mój Prapradziadek urodzony w Repkach jak pokazuje mapa powyżej,  prawdopodobnie poprzez zamieszkiwanie w Suchcicach [tam rodziły się i umierały inne dzieci małżeństwa Marcina i Anny], jak wykazały dalsze badania zamieszkał i stał się właścicielem cząstkowym w Kamionowie parafii Kleczkowskiej oddalonej od Repk parafii Troszyńskiej ok 20 km, pieszo, oddalonej od Suchcic parafii Goworowskiej ok 30 km, pieszo. Niestety nie udało mi się do tej pory ustalić czy kupił ziemię w Kamionowie jak np Michał Lendo z Jankowa Skarbowa k/ Nowogrodu, czy też odziedziczył np. w drodze spadku. 
Mobilność moich przodków stała się tradycją w następnych pokoleniach zahaczając o miejscowości Aleksandrowo (Gędory), Nowogród, Nożewo, Mostowo, Grabowo, Ostródę, Toruń, Sokółkę i Olsztyn.

Poniżej fragment mapy ukazujący położenia Kamionowa, którego od co najmniej XVI wieku właścicielami była rodzina Kamionowskich herbu Korwin [Corvin}, Mierzejewskich, Białobrzeskich i innych. 
Nazwa miejscowości Kamionowo przez wieki ulegała przekręceniom złożenia "io" na "ie" co wynikało z miejscowej gwary i ewolucji językowej. Zmiany takie możemy zaobserwować na mapach od XVI wieku aż do dziś: źródło "Atlas Historyczny Polski. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku", PWN 1973, str. 176 indexu za www.kamienowski.art.pl
Podobnej chwiejności podlegało nazwisko którego prawidłowe brzmienie to Kamionowski herbu Korwin [czarny kruk na czerwonym polu ze złotą obrączką w dziobie]. 
Kamionowo jest wymieniane w herbarzach między innymi u Bonieckiego jako gniazdo rodowe Kamionowskich z którymi jestem spokrewniony poprzez linię Praprababki Balbiny. Imię Balbina w rodzinie Kamionowskich w pewnym okresie historii tej rodziny [połowa XIX wieku], było bardzo popularne i nadawane jako pierwsze lub kolejne, wielu jej żeńskim przedstawicielkom. 
W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wyczytamy: Kamionowo, wieś szlachecka powiat ostrołęcki, gmina Troszyn, parafia Kleczków. W 1827 było tutaj 14 dm i 77 mk (przypuszczenie: 14 domów i 77 dorosłych mieszkańców)





Kamionowo parafia Kleczkowo. Gniazdo rodowe Kamionowskich vel Kamienowskich

Wracając na chwilę do Mierzejewa-Repk, warto nadmienić że będąc jeszcze w 2008 roku w Repkach widziałem starą tablicę z napisem Mierzejewo-Repki. Moja krótka wizyta zaowocowała informacją iż po dzień dzisiejszy tą miejscowość zamieszkuje wiele rodzin o nazwiskach Mierzejewski i Choromański lub z nią powiązanych np Bobiński. Świadomość genealogiczna jednak mojego przypadkowego rozmówcy o nazwisku Choromański była ograniczona jedynie do dziadków. Wiele informacji wskazuje na to że faktycznie miejscowość zamieszkiwana była przez drobną szlachtę i jej potomków, choćby informacja z książki J.Dziewirskiego „Mała Troszyńska Ojczyzna” o kierowniku szkoły w Troszynie z 1920 roku. Nauczyciel ten o nazwisku Franciszek Sobaś przybył w te strony z Małopolski i ożenił się z  szlachcianką z Repk. Wziąwszy w posagu ziemię bardziej się zajął gospodarstwem i końmi niż edukacją młodego pokolenia. Narażając się przy tym wielce inspektorowi szkolnemu Dionizemu Majewskiemu co doprowadziło do jego dymisji jako kierownika szkoły i migrację w okolicę miejscowości Lipno gdzie osiadł, kupił ziemię z rozparcelowanego folwarku.



Baner 720x300

create your own banner at mybannermaker.com!
Copy this code to your website to display this banner!