Szukając przeszłości moich Mierzejewskich, których korzenie sięgały Mierzejewa-Repk z powiatu ostrołęckiego, gminy i parafii Troszyn, dziś zwanych po prostu Repkami, wertowałem dostępne mi dokumenty. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich napisano iż w 1827 roku, mieszkało tu 75-ciu mieszkańców i stało tu 15 domów. To niewiele, i zaledwie 100 lat później nie było ich znacząco więcej. Można by wręcz wysnuć wniosek, z dużym prawdopodobieństwem, że wszyscy tam mieszkający byliby mocno spokrewnieni, gdyby nie działania wojenne i niełatwe losy mieszkańców tych ziem przez, które przetoczył się niejeden front i zawierucha dziejowa.
Ponieważ miałem i mam nadal problem z dotarciem do akt metrykalnych, szukałem informacji poza metrykalnych.
Jakiś czas temu ktoś, anonimowo do mnie napisał:
"moja rodzina mieszka w repkach, panieńskie nazwisko mojej mamy to "mierzejewska", teraz obecnie rodzin o nazwsiku mierzejewscy jest cztery w repkach, ale w przyszłości będzie co najwyżej jedna....niestety"
Odpisałem, lecz moje słowa pozostały bez odpowiedzi. Sprawa nie dawała mi spokoju, dlatego odnalazłem stosowny dokument, który tutaj w skrócie prezentuję. Dotyczy wykazu właścicieli gruntów wsi REPKI, sygnowany datą 7 marca 1938 r., a obejmujący nawet do dwóch pokoleń wstecz. Pochodzi z zasobów Powiatowego Urzędu Ziemskiego Ostrołęckiego, przechowywanych dzisiaj w Archiwum Państwowym w Pułtusku.
Przy założeniu, że średnio, jedno pokolenie to ok. 40 lat, dostarcza nam ten dokument informacji o urodzonych nawet z połowy XIX wieku. Trzeba jednak pamiętać, że właściciel, tak kiedyś jak i dziś, nie oznaczał od razu stałego mieszkańca danej osady. Znaczyło to, jedynie tyle, że był właścicielem lub współwłaścicielem gruntów. Podobnie rzecz się ma z pozostałymi mieszkańcami Repk, których tutaj się nie wymienia. Znaczy to, jedynie tyle, że w obrębie danej miejscowości, nie posiadali własnych gruntów nabytych lub odziedziczonych i np. najmowali się do prac w zamian za dach nad głową i wyżywienie, tzw komornicy lub służący.
Warto też zwrócić uwagę, podobnie jak zapisujący, na wymienione pokrewieństwa, gdyż pomóc to może, w identyfikacji rodzin i rodów. Jak widać, potwierdza się i tutaj wersja, że miejscowość ta była zdominowana od wieków, przez kilka popularnych rodów w okolicy, np. Mierzejewskich i Choromańskich, którzy po dziś dzień zamieszkują tą miejscowość.
Warto też zwrócić uwagę, podobnie jak zapisujący, na wymienione pokrewieństwa, gdyż pomóc to może, w identyfikacji rodzin i rodów. Jak widać, potwierdza się i tutaj wersja, że miejscowość ta była zdominowana od wieków, przez kilka popularnych rodów w okolicy, np. Mierzejewskich i Choromańskich, którzy po dziś dzień zamieszkują tą miejscowość.
Znalazłem w nim 22 gospodarstwa, wówczas istniejące w obszarze wsi Repki, z wykazem właścicieli / posiadaczy gruntów, reprezentowanych na podstawie art. 20 cz. 3 i 5 ustawy z 31 lipca 1923 r.dla gospodarstw będących we współwłasności i współposiadaniu.[dot. scalania gruntów]
Ponieważ informacje typu, wielkość obszaru i ich rodzaj, są mniej istotne z punktu widzenia genealogii, zaprezentuję tutaj tylko fragment jednego ze zdjęć dla przykładu i orientacji, przepisując poniżej listę ich głównych bohaterów.
źródło: AP Pułtusk: Powiatowy Urząd Ziemski w Ostrołęce, strona 119,k4 v |
.
WYKAZ WŁAŚCICIELI / WSPÓŁWŁAŚCICIELI GRUNTÓW, MIEJSCOWOŚCI REPKI
- Repki. Mierzejewski: Zygmunt, Alfred i Czesław, dzieci Bronisława
Główny użytkownik: MIERZEJEWSKI ALFRED - Repki. Siostrzeńcy Mierzejewskiego Adolfa: Mierzejewski Wincenty, Wacław i Zaorska Józefa.
Główny użytkownik MIERZEJEWSKI WINCENTY - Repki. ZALEWSKI ANTONI
- Repki. Mierzejewska Marianna i Bobiński Stefan.
Główny użytkownik: MIERZEJEWSKA MARIANNA - Repki. KRAJEWSKI WINCENTY
- Repki. MIERZEJEWSKA WINCENTA córka Feliksa
- Repki. Kurpiewska Marianna, żona Franciszka i Chełstowski Józef.
Główny użytkownik KURPIEWSKA MARIANNA - Repki. MIERZEJEWSKI RAJMUND
- Repki. Jankowski Zygmunt i Mierzejewski Stanisław.
Główny użytkownik MIERZEJEWSKI STANISŁAW - Repki. MIERZEJEWSKI TELESFOR
- Repki. CHOROMAŃSKI IGNACY
- Repki. MIERZEJEWSKI STANISŁAW syn Tomasza
- Repki. NIEDZIELSKI ALEKSANDER
- Repki. Bobiński Stefan i Wiktoria, nieletnie dzieci Ludwika.
Główny użytkownik MIERZEJEWSKI ALFRED - Repki. MIERZEJEWSKI ADAM
- Repki. MIERZEJEWSKI JÓZEF
- Repki. CHEŁSTOWSKI PIOTR
- Repki. CHEŁSTOWSKI SZCZEPAN
- Repki. MIERZEJEWSKI BOLESŁAW
- Repki. Siostrzeńcy Choromańskiego Adama.Choromański Stanisław i Antoni.
Główny użytkownik CHOROMAŃSKI STANISŁAW - Repki. Siostrzeńcy Mierzejewskiego Stanisława: Mierzejewski; Antoni, Wacław, Kazimierz i Marianna, dzieci Stanisława.
Główny użytkownik MIERZEJEWSKI ANTONI - Janki Młode. PODBIELSKA MARIANNA
Jak widać, było co najmniej 13-stu właścicieli gruntów, noszących nazwisko Mierzejewski, będących w dominującej większości i dużym rozdrobnieniu, charakterystycznym dla drobnej szlachty. Pozostałe rodziny są również charakterystyczne dla regionu i występują nader często, co zapewne doprowadzało do koligacji i powinowactwa, a tym samym dziedziczenia i braku miejsca na małych skrawkach ziemi.
Przykładem tego są moi przodkowie, Anna Choromańska i Marcin Mierzejewski, urodzony w Repkach ok 1820 roku, syn prawdopodobnie Baltazara Mierzejewskiego, których los rzuciły najpierw do Suchcic, aby ich potomstwo osiadło w Kamionowie. Ślady, których wciąż próbuję wytropić. Czasem z waszą pomocą, za którą będę bardzo wdzięczny.
Bardzo ciekawe. Szkoda, ze dla wiosek, ktore mnie interesuja nie ma nic takiego.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Nie wszystkie akta znajdują się jeszcze w archiwach. Czasem warto udać się do właściwego sądu i przejrzeć akta hipoteczne.
UsuńNa www.genealodzy.pl widziałem jakiś czas temu cenne zdjęcia akt z kancelarii notarialnych z okolic Ostrowi Mazowieckiej, które przy bliższym poznaniu mogły by rzucić nieco więcej światła. Cennym dokumentem są tzw. "Tabele Likwidacyjne" poszczególnych wsi.
Niekiedy dokumenty są rozlokowane w innych archiwach niż ówczesny podział administracyjny. Taką sytuację przerabiałem z aktami Urzędu Powiatowego Szczuczyńskiego, który wydawało by się historycznie mógłby być zdeponowany w AP Łomża, a jest w AP Suwałki, Odział Ełk.
Oczywiście problemem mogą być kresowe akta do których dostęp jest utrudniony ale coraz więcej ludzi do nich dociera, mimo wcześniejszych informacji o zniszczeniu takowych dokumentów.